Kwiaty

poniedziałek, 04 sierpnia 2014

W moim ogródku rosną piękne kwiaty. Są kolorowe i mogą być ozdobą domu przez cały rok. Lubią zarówno stać w wazonie z wodą, jak i bez wody. Oczywiście po jakimś czasie ich kolor może zblaknąć, ale do następnego lata z pewnością wytrzyma. 

Mowa o kwiatach, które nazywają się zatrwian. Choć występuje ponad 100 gatunków tej rośliny, to ja opiszę dziś tylko dwie jej odmiany: zatrwian zwykły oraz tatarski. Kwiat ten rośnie prawie na każdym kontynencie, dlatego możemy się nim cieszyć wszędzie gdzie pojedziemy. A ponieważ nie są wybredne co do miejsca, w którym będą rosły, można je spotkać zarówno przy słonych jeziorach, morzach czy tez na słabych, suchych i górskich glebach. 

 zatrwian

Zatrwian zwykły jest rośliną jednoroczną, więc jeśli chcemy mieć takie kwiaty w ogródku, to trzeba je sadzić wczesną wiosną. Zazwyczaj w sklepach ogrodniczych można kupić wyłącznie paczuszkę z nasionami, z których uzyskamy kolorowe kwiaty, ale są też takie sklepy, gdzie możemy kupić tylko jeden kolor. Dzięki naturalnej barwie tych kwiatów, używano ich niegdyś do barwienia skór czy dywanów na czarny, różowy, żółty lub zielony kolor. 

 suche kolorowe kwiaty

Jeśli chodzi o tatarską odmianę zatrwianu, to głównie pochodzi z Afryki Północnej, Azji oraz Europy. Jest to roślina ozdobna o białawych lub bladoróżowych kwiatkach. Wykorzystuje się ją głównie do wieńców, bukietów i innych kompozycji kwiatowych. Ścina się je zaraz po rozkwitnięciu i potem należy trzymać je ciemnym i chłodnawym pomieszczeniu. By zatrwian tatarski zakwitł i w Waszym ogródku, wystarczy poszukać dla niego nasłonecznionego miejsca. Ważne by ziemia była zasobna w wapń, ale może być sucha. 

zatrwian tatarski

 

zatrwian biały suche kwiaty

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7


nieruchomości

Sprawdź do jakiej sieci
należy numer