Kosmetyki

środa, 11 września 2013

Perfumy różnego rodzaju, to rzecz, którą każdy z nas w domu ma. Są to perfumy, wody toaletowe, dezodoranty itp. Pewnie nie każdy z Was zastanawia się, kupując ulubiony zapach, czy będzie on trwały i jakie ma zaperfumowanie. Przeważnie kupujemy zapachy, których używamy stale, często przez wiele lat jeden zapach, dlatego nie zwracamy uwagi na jego skład. A to błąd...

Zapach naszych perfum będzie tym trwalszy, im będzie miał większą zawartość olejków zapachowych. Zawartość takich olejków zaczyna się od 1% do nawet 43%. Rozbierzność jest duża. Oczywiście im więcej olejków tym cena produktu również będzie wyższa. Natomiast jeżeli chcemy mieć perfumy trwałe i dobrej jakości, to czasami warto zapłacić więcej.

Często na buteleczkach z perfumami (ogólnie) dostrzegamy jakieś niezrozumiałe znaki i symbole, bądź skróty literowe. Z ich rozwiązniem mamy zazwyczaj probllem, gdyż nie wiemy co one oznaczają i właściwie czego dotyczą. Postaram się więc wszystko wyjaśnić opisując oznaczenia skrótów i zaperfumowanie poszczególnych produktów.

Kupując w drogerii produkt z oznaczeniem:

-  EdS (eau de solide), kupujesz zwykłą Wodę Odświeżającą. Jej zaperfumowanie wynosi zaledwie od 1 do 3% zawartości olejków zapachowych, więc          cóż się dziwić, że zapach szybko się ulatnia i po chwili go nie czuć,

 

- EdC (eau de cologne), kupujesz  Wodę Kolońską. Ta w porównaniu do poprzedniej ma od 4 do 7% olejków w swoim składzie,

 

- EdT (eau de toilette), kupujesz Wodę Toaletową. Jest ona chyba najbardziej znanym i kupowanym produktem zapachowym, a jej zaperfumowanie       wynosi od 8 do 12%,

 

- EdP (eau de parfum), kupujesz Wodę Perfumowaną. Takie wody przeważnie są droższe od innych produktów zapachowych, ale jeszcze nie                 najdroższe, bo te zostawiłam sobie na koniec. W wodach perfumowanych znajduje się od 13 do 19% olejków,

 

- parfum, kupujesz Perfumy. Są to te właściwe perfumy, najbardziej trwałe i wydajne. Ich zaperfumowanie wynosi od 20 do 43% zawartości olejków     zapachowych. Często ich cena jest wysoka, ale można spotkać perfumy w niższych cenach. Trzeba tylko dobrze szukać i czytać etykiety.

Podczas zakupu perfum przez internet warto przeczytać dokładnie ich skład i informacje znajdujące się na ulotce, bądź opakowaniu. Zwracajcie również na to uwagę kupując zapachy w sklepach i drogeriach lub poproście ekspedientkę o podanie takiej informacji. 

 

Jeśli jesteśmy w temacie perfum to wspomnę jeszcze o różnych kategoriach zapachowych, gdyż każdy ma pewnie swoją ulubioną. Niektórych zapachów nie lubimy, za to bez innych nie moglibyśmy żyć. Do takich kategorii zalicza się zapachy:

- Cytrusowe, które są najstaszymi ze wszytskich znanych zapachów. W ich skład wchodzą przeważnie ekstrakty z owoców cytrusowych. Taki zapach     jest zaliczny do sportowych lub unisex.

- Kwiatowe, których jest najwięcej. Zapachy takie wybiera przeważnie większość kobiet, gdyż znajdują się w nich ekstraty pochodzące z różnych           kwiatów, często łączonych ze sobą w bukiety kwiatowe.

- Szyprowe, na których kompozycje składają się składniki pochodzące z połączenia cytrusów i zapachu drzew np. dębu, paczuli, jaśminu.

- Aldehydowe, które są najmłodszą kategorią wśród perfum. Warto dodać, iż pierwszym takim zapachem była Chanel No 5.

- Orientalne, zawierające aromaty pobudzające zmysły, egzotyczne i bardzo "ciepłe". Są to perfumy bardzo trwałe. Głównym składnikiem takich           perfum jest ekstrakt z wanilii, do której dodaje się zapachy zwierzęce (piżmo), przyprawy (cynamon) lub drzewno-żywiczne. 

- Paprociowe, w których skład (jak sama nazwa mówi), wchodzą roślin paprociowe np. lawenda, mech, paczula oraz zioła. Taki skład występuje             przeważnie w perfumach męskich.

- Drzewne, zaliczane również do zapachów męskich. W ich skład wchodzą głównie drzewa sandałowca, paczuli bądź cedru.

- Tytoniowo - skórzane, są to tzw. perfumy popularne o "ciepłych", korzennych zapachach. W ich skład wchodzi skóra żywiczna oraz zapach tytoniu. 

 

Myślę, że po krótce przybliżyłam Wam temat perfum, których przecież codziennie się używa. Mam również nadzieję, że pomogłam w lepszym rozpoznaniu perfum i teraz już będziecie wszystko wiedzieć kupując dany zapach. Tu możecie poczytać więcej o kosmetykach, w tym o perfumach i ich zaperfumowaniu.

 
1 , 2


nieruchomości

Sprawdź do jakiej sieci
należy numer