sobota, 24 maja 2014

Mowa dziś będzie o świeczkach i trochę o recyklingu. O świeczkach dlatego, że wpis będzie właśnie im poświęcony, a dokładniej temu jak je zrobić w domu. A o recyklingu dlatego, że do ich zrobienia wykorzystałam stare świeczki oraz inne przedmioty, którym nadałam "drugie życie". Robienie własnych świeczek jest świetną zabawą, gdyż można tworzyć świeczki o dowolnych kolorach i kształtach. Jest tylko jeden minus tej "zabawy" ... cierpliwość. By stworzyć kolorowe świeczki potrzeba trochę czasu. 

Ja swoje świeczki, o których będę dziś pisać, robiłam kilka dni. To dlatego, że musiałam odczekać, aż świeczka dobrze stężeje, by dodać drugi kolor lub by ją uzupełnić. Dokładnie chodzi o uzupełnienie płynnej świeczki w miejscu gdzie znajduje się knot, czyli pośrodku, ponieważ właśnie tu on się zapada podczas tężenia. Ale zaraz wszystko dokładnie opiszę w instrukcji poniżej. 

jak zrobić świeczki

 

By zrobić domowe świeczki, przygotuj:

- resztki starych, niedopalonych świeczek (możesz też użyć nowych),

- knot (może być kupiony, ale ja użyłam tego ze starych stopionych świeczek),

- dwa garnki: jeden do wody, a drugi stary, który się już nie przyda,

- łyżkę, 

- nożyk do krojenia świeczek, ale można je też połamać,

- metalowy obciążnik,

- pudełka po mleku, słoiczki lub filiżanki, w których będą znajdowały się świeczki,

- patyczki do szaszłyków lub słomki.

 

Zaczynamy od połamania lub pokrojenia świeczek na drobniejsze, mniejsze kawałki. Dzięki temu stare świeczki szybciej się nam roztopią. Następnie do pierwszego garnka wlewamy trochę wody i stawiamy na gazie. Drugi garnek ustawiamy na pierwszym garnku i wrzucamy do niego kawałki świeczek. Świeczki należy rozpuszczać właśnie nad kąpielą wodną, gdyż na gazie mogłyby się spalić. Od czasu do czasu należy przemieszać płynny wosk. Topienie świeczek do płynnej postaci zajęło u mnie około 10 minut. 

 świeczki domowej roboty

topienie świeczek

 

W tym czasie przygotowujemy formę w jakiej ma się znajdować nasza świeczka. Jeśli używacie kartonów po mleku czy soku, należy je obciąć do odpowiedniej wysokości. Ja użyłam ozdobnych filiżanek. Do knota przywiązujemy metalowy obciążnik. Taki obciążnik znajduje się w każdej świeczce podgrzewacza więc myślę, że wiecie o co mi chodzi. Można oczywiście kupić gotowy, albo użyć innego metalowego przedmiotu. W moim przypadku były to stare monety z dziurką oraz kawałki metalowej cienkiej blaszki, zwiniętej w rulonik. Następnie umieszczamy obciążnik z knotem pośrodku naszej formy. Górę knota zawijamy na patyczek od szaszłyków lub słomkę. Robimy tak po to, by knot nie zanurzał nam się zbytnio w płynnym wosku. 

przepis na świeczki

 czy można zrobić świeczki w domu

Gdy świeczka całkowicie się rozpuści wlewamy ją do przygotowanej formy i odstawiamy do stężenia. Po pewnym czasie (około godziny) środek świeczki przy knocie będzie zapadnięty. Należy wtedy rozpuścić porcję świeczek i dolać wosk, by wyrównać wgłębienie. Po upływie godziny, o której wspomniałam wyżej, możecie również dolać inny niż poprzednio kolor świeczki. Dzięki temu będzie ona niepowtarzalna. Stężałe świeczki na drugi dzień należy odstawić do lodówki, na około 48 godzin. 

świeczki robione w domu

Świeczki z form kartonowych należy oczywiście wyjąć. A jeśli używacie słoiczków, kubeczków lub filiżanek, świeczka może pozostać w nich tworząc piękną ozdobę. Ja część świec wyjęłam z filiżanek, a część zostawiłam w nich.  Takie świece przygotowane w domu mogą być również ładnym prezentem dla bliskich. 

świeczki ręcznie robione 

zrób własną świeczkęnieruchomości

Sprawdź do jakiej sieci
należy numer