sobota, 28 lutego 2015

Dla dzieci to może napisałam zbyt ogólnie, gdyż bardziej chodzi mi o nazwy ubranek dla niemowląt. Postanowiłam stworzyć taki właśnie artykuł - poradę, gdyż sama nie wiedziałam jak część z nich się właściwie nazywa. I do pewnego czasu nie przywiązywałam do tego zbyt dużej uwagi. Pewnie podobny problem dotyczy wielu młodych par, a szczególnie kobiet, którzy zostaną rodzicami po raz pierwszy.

Wybierając się na "wyprawkowe" zakupy do sklepu pełnego dziecięcych ubranek, warto wiedzieć czym różni się np. śpioszek od bodów lub kaftanik od pajacyka. Dobrze jeśli znamy również inne części niemowlęcego ubioru, które mogą okazać się przydatne w kolejnych miesiącach życia naszego dziecka. Dobrym sposobem jest zrobienie sobie listy przed zakupami z rzeczami, które trzeba kupić. Warto poprosić wcześniej osoby, które maja już dzieci i ową listę skorygować pod względem ilości ciuszków, bo jak wiadomo małe dzieci szybko z nich wyrastają, a poza tym odwiedzająca nas rodzina z pewnością przyniesie kolejne ubranka w prezencie. 

Wracając natomiast do tematu ubranek i ich właściwych nazw, postaram się opisać poszczególne elementy stroju oraz, dla lepszej ich prezentacji, zamieszczę także zdjęcia. I tak zaczniemy od najbardziej wszystkim znanej części, jaką są:

* BODY - to ubranko z krótkim, bądź długim rękawkiem lub bez rękawków (w wersji na lato). Body nie posiadają również części dolnej, tj. spodenek. Mogą być zapinane lub wkładane przez głowę. Mają zapięcie pod pieluszką. Jest to pierwsze ubranko noworodka. 

body niemowlęce jak wyglądają

 

* ŚPIOCHY - to spodenki wraz z górą na ramiączka zapinaną na rzepy lub guziczki. Pod śpioszki można ubrać dziecku body lub kaftanik. Zalicza się je do pierwszego ubranka noworodka łączonego z bodami. 

śpioszki śpiochy co to jest

 

* KAFTANIK - rodzaj bluzeczki zapinanej lub zawiązywanej z boku lub z przodu. Kaftaniki można kupić z długim bądź krótkim rękawem. Ubiera się je zazwyczaj pod śpiochy. Wiele osób nie używa ich bezpośrednio pod śpioszki, gdyż kaftanik może się spod nich wysuwać. 

kaftanik niemowlęcy, czyli bluzeczka

 

* PAJACYK - ubranko całkowite, czyli razem z bluzeczką i spodenkami. Zazwyczaj występuje w wersji zapinanej od góry do dołu. Odnośnie pajacyków słyszałam, że nie u wszystkich się sprawdzają. 

pajacyk niemowlęcy ubranko

 

* PÓŁŚPIOCHY - czyli spodenki razem ze skarpetkami. Ubiera się np. na body.

półśpiochy nazwy ubranek dla niemowlaków

 

* RAMPERSY - czyli wersja pajacyka z krótkimi spodenkami i krótkim rękawkiem. Są one zapinane od góry do dołu. Idealnie nadają się na ciepłe, letnie dni. 

rampersy niemowlęce nazwy ubrań dla dzieci

 

* ŚPIWOREK - rodzaj kołderki z okrytymi nóżkami i górą na ramiączka bądź na długi rękaw. Zazwyczaj występuje w wersji zapinanej bądź na suwak. Jest to najlepsze ubranko, które wykorzystuje się na noc do spania. Dzięki niemu mamy pewność, że dziecko ruszając nóżkami nie odkryje się nam w nocy. Śpiworki występują również w wersji grubszej z kapturem, gdzie możemy ubierać w nie dziecko wybierając się na spacer w zimowy dzień. 

śpiworek dla dzieci

 

* KOMBINEZON - ma podobne zastosowanie jak kombinezon dla dorosłych. Jest to ubranko podobne do pajacyka, tyle, że ocieplone i dodatkowo posiada kaptur. Zapinane bądź zasuwane. Nadaje się na zimowe dni na spacer do wózka, na wyjście ze szpitala (jeśli dziecko rodzi się późną jesienią lub zimą), do fotelika samochodowego.

kombinezon niemowlęcy jak nazywają się ubranka dla dzieci

 

* ŁAPKI NIEDRAPKI - rodzaj rękawiczek dla noworodków. Służą do tego (jak sama nazwa wskazuje), by małe dzieci nie drapały się po buzi. 

rękawiczki niemowlęce, czyli łapki niedrapki

 
1 , 2


nieruchomości

Sprawdź do jakiej sieci
należy numer