piątek, 31 stycznia 2014

Dziś wpis dla tych wszystkich, którzy lubią grać w szachy. Zarówno dla osób, które już grają, grały bądź chciałyby grać. Jest to niewątpliwie dość skomplikowana logicznie gra, w którą (bez limitu czasowego) można grać przez wiele godzin. Moja przygoda z szachami rozpoczęła się mniej więcej w wieku 12 lat. Wtedy grałam w nią dość często, teraz brak mi na nią czasu i czasem chętnej osoby do zagrania. 

Szachy to oczywiście gra logiczna, polegająca na strategicznych rozgrywkach. Trzeba przewidywać ruchy przeciwnika i dość długo i dobrze zastanowić się nad swoim ruchem. Gra ta pochodzi z Indii, gdzie grano w nią już w VI wieku. Przez lata grę w szachy upowszechniano również w innych krajach i na innych kontynentach. Obecnie każdy może nauczyć się w nią grać, a co ciekawe nawet nie trzeba szukać chętnego do gry partnera, bo gra jest dostępna w internecie lub na komputerze. Ale nie ma to jak rozgrywka z "żywą" osobą. Na świecie występuje wiele odmian szachów, ale dziś zajmę się tą klasyczną. Oczywiście przedstawiony opis dotyczy amatorskiej gry w szachy, bez liczenia punktów. 

 jak grać w szachy

 

Z czego składa się gra?

Szachy składają się z planszy i z pionków, zwanymi również bierkami szachowymi. Plansza do gry w szachy liczy sobie 64 pola ułożone w szachownicy. Pola są ponumerowane od 1 do 8 oraz od A do H. Pionków/ bierek jest po 16 dla każdego gracza (król, hetman, dwa gońce, dwa skoczki, dwie wieże i osiem pionków bądź pionów). Dokładny opis bierek wraz ze zdjęciami znajduje się poniżej. Pola jak i pionki mają kolor czarny oraz biały.  

szachownica do szachów

 ile jest pionków do szachów

 

Ile osób może brać udział w grze?

W szachy mogą grać wyłącznie dwie osoby. Jednak są takie odmiany szachów gdzie mogą grać trzy, a nawet cztery osoby.  

 

Jakie są nazwy bierek szachowych i jakie mają ruchy?

Każda bierka szachowa ma swoją nazwę oraz swoje określone ruchy. I tak:

- WIEŻE - poruszają się tylko po linii prostej w pionie lub w poziomie,

wieże szachowe 

 

- SKOCZKI (konie) - poruszają się tylko po linii w kształcie litery L

skoczki szachy 

- GOŃCE - poruszają się tylko po  linii ukośnej,

gońce szachy 

- HETMAN - porusza się zarówno w pionie jak i w poziomie po całej planszy,

hetman szachowy 

- KRÓL - porusza się wyłącznie wokół siebie tylko o jedno pole,

król w szachach 

- PION - porusza się wyłącznie do przodu o jedno pole (tylko pierwszy ruch może być wykonany o dwa pola do przodu), bije po ukosie

pionki bierki szachowe 

 

Jak ustawić pionki? 

Pionki ustawiamy na planszy u jej dołu tuż nad oznaczeniami liter od A do H. Na brzegu ustawiamy wieże, następnie obok skoczki, potem gońce. W polu z literką D ustawiamy hetmana i obok króla. Natomiast piony zajmują cały drugi rządek od dołu. 

jak ustawić pionki do szachów

 

Jak zacząć grę i jakie są jej reguły?

Grę w szachy zaczynamy oczywiście od wybrania koloru bierek szachowy i ich odpowiedniego ustawienia na planszy. Zaczyna osoba, która wybrała białe bierki. Gra polega na przesuwaniu bierek zgodnie z zasadami. Jeśli gracz ma taki ruch, że trafi na pole z pionkiem przeciwnika, zbija go. W trakcie gry mogą wystąpić różne sytuacje. Do takich należą:

- SZACH - czyli groźba zbicia króla. Króla jednak nie można zbić! Przeciwnik musi tak ruszyć pionkiem, by "zażegnać" groźbę.

- MAT - występuje wtedy, gdy król nie jest chroniony żadnym innym pionkiem, nie ma żadnego ruchu. Wtedy następuje zwycięstwo przeciwnika i kończy się gra. 

- PAT - jeden z graczy nie może wykonać żadnego ruchu, ale król nie jest pod szachem, czyli nie jest szachowany. 

- REMIS - to sytuacja, w której gracze samodzielnie ustalają wynik partii lub kiedy wystąpił pat.

gra w szachy dla początkujących 

 

Reguł gry w szachy jest oczywiście dużo, dużo więcej, ale ja przedstawiłam te podstawowe. Dotyczą one amatorskiej gry w szachy, właściwie podstawowych kroków, od których chcemy zacząć przygodę z tą grą.  

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5


nieruchomości

Sprawdź do jakiej sieci
należy numer